Moda przez 24h

bok@123moda.pl

Niezwykła moda męska lat 80.

Moda męska lat 80. jest jedyna w swoim rodzaju i rację przyzna każdy, kto miało okazję się o tym przekonać. Co wyjątkowego wtedy się pojawiło? Dlaczego moda męska w latach 80. uznawana jest za niezwykłą? Nasz tekst dostarczy Ci odpowiedzi na te pytania, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Moda męska lat 80. – czym się charakteryzowała?

Trzeba przyznać, że na modę męską lat 80. bardzo znaczący wpływ miała ekonomia, która w tym okresie bardzo prężnie się rozwijała, szczególnie na Zachodzie. Mężczyźni skupili się zatem na tym, by zbić majątek i pokazać, że dobrze im się wiedzie. Świetną okazją do tego była moda, ponieważ to właśnie w latach 80. zaczęły pojawiać się ubrania z logo marek, które są znane i cenione do dziś. Dlatego każdy facet pragnął, by w swojej szafie mieć ubrania z logo Levisa, Calvina Kleina, czy nawet Armaniego.

Moda męska lat 80. to również znaczący wpływ muzyki hip-hop, pop, czy nawet tańca, ponieważ od największych gwiazd panowie czerpali inspirację. Niektórzy od Michaela Jacksona przejęli zainteresowanie katanami w stylu napoleońskim z ozdobnymi guzikami, zaś od pierwszych zespołów rockowych kurtki ramoneski. To właśnie moda męska lat 80. zaczęły się rozwijać siłownie, a panowie nie tylko zaczęli pracować nad swoimi sylwetkami, ale również wprowadzać do garderoby stroje, które idealnie do niej pasują, a więc dresy. Odpowiednie dobrana tkanina zaczęła nowy trend.

Ponadto inspiracji szukano wśród policjantów czy lotników, więc nie powinno nikogo dziwić, że to właśnie film „Top Gun”, z Tomem Cruisem w roli głównej dla wielu mężczyzn stał się inspiracją do tego, by odnaleźć swój styl.

Moda męska lat 80. – co było na czasie?

Moda męska lat 80. była jedyna w swoim rodzaju. Dominowały w niej kolory, czy niebanalny design, który swoją drogą coraz częściej jest wykorzystywany we współczesności. Co dokładnie było na czasie? W modzie męskiej tamtego okresu dominowały jedwabne koszule, które uznawane były za wyznacznik luksusu. W szczególności popularnością cieszyły się te we wzory, które zapewniała marka Versace.

Jednak to dopiero początek, ponieważ tuż obok jedwabnych koszul w modzie były też jeansowe katany, które panowie chętnie nosili z jeansowymi spodniami i białymi adidasami. W modzie męskiej lat 80. bardzo często pojawiały się kurtki ramoneski, zwłaszcza czarne zapinane na bok. W garderobie każdego fana sportu można było znaleźć kreszowane dresy w neonowych barwach, a pod nie panowie sięgali po opięte bokserki. Na czasie były również koszule z krótkim rękawem, zwłaszcza w ciepłe dni.

Najczęściej panowie nosili je w połączeniu z jeansowymi szortami, zwłaszcza tymi marmurkowymi. Lata 80. należały również do pastelowych garniturów, które obowiązkowo były noszone z kolorowym T-shirtem i mokasynami. Nie sposób pominąć również samych dodatków, w tym na przykład saszetki typu nerka, czy okularów aviator, które rozsławił Tom Cruise w serialu „Top Gun”. Każdy stylowy mężczyzna chciał mieć je w swojej stylizacji i można zauważyć, że moda na nie trwa do dziś, ponieważ wielu panów nadal sięga po aviatory.

Pozostałe

Share This