Moda przez 24h

bok@123moda.pl

Wpływ mody na ekologię? Czym jest eko moda?

Jeszcze kilka lat temu moda rządziła się swoimi prawami. Jednak z biegiem czasu wszystko się zmieniło i można zauważyć, że zaszły bardzo znaczące zmiany, głównie nakierowane na ekologię. O czym dokładnie mowa? Czym jest eko moda? Tego i wielu innych rzeczy dowiesz się z poniższego tekstu, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Eko moda – o czym dokładnie mowa?

Eko moda, czy po prostu moda ekologiczna to pojęcie, które można rozumieć jako tworzenie mody w zgodzie z wartościami ekologicznymi. Jest to moda, która nie tylko nie wpływa negatywnie na środowisko, ale również taka, która korzysta z tego, co jest naturalne. Co ważne, mowa tutaj o całym procesie produkcji – począwszy od projektów, po wybór materiałów, szycie, a na dystrybucji kończąc.  Ekologiczność mody może wiązać się z wykorzystaniem materiałów z recyklingu, czy po prostu tych, które są naturalne lub przyjazne naturze. Dodatkowo chodzi też tutaj o zmiany w samym procesie produkcji, czy dystrybucji. Jeszcze kilka lat temu firmy stawiały głównie na wykorzystanie plastikowych dodatków w postaci metek, czy opakowań. Z biegiem czasu te trendy również się zmieniły, a firma, która chce być eko, po prostu chętniej zaczęła sięgać po metki i opakowania z papieru, czy innych naturalnych surowców.

Zmiany w trendach, a ich wpływ na ekologię

Czy zmiany, o których wspomnieliśmy, faktycznie mogą wpływać na ekologię? A może jednak to tylko kolejny chwyt reklamowy, aby zwiększyć popularność poszczególnych marek? Niektórzy z nas pewnie stwierdzą, że faktycznie trudno doszukać się u producentów i dystrybutorów odzieży rozwiązań przyjaznych naturze, lecz wystarczy poświęcić trochę więcej czasu na zgłębienie zagadnienia, by dojść do wniosku, że byliśmy w błędzie. Okazuje się, że te wszystkie działania faktycznie wpływają na ekologię.  Marki świadomie wybierają, po jakie materiały sięgają, jak będzie wyglądać produkcja poszczególnych ubrań i jak zostaną rozprowadzone po sklepach. Wszystkie ich decyzje są zgodne z ideą ekologii, więc często stawiają na to, co pozyskane z recyklingu, czy po to, co po prostu nie zaszkodzi środowisku naturalnemu. Takie zmiany wychodzą na dobre nie tylko ekologii, ale również nam wszystkim, ponieważ wszystko, co naturalne, jest dla nas dobre.  W końcu przestaliśmy nosić sztuczne materiały, które sprawiają, że nasza skóra się męczy. W ich miejsce za to weszły ubrania z naturalnych materiałów, które są nie tylko bezpieczne, ale również niezwykle wygodne i przyjemne w użytkowaniu. Do tego są łatwe w utrzymaniu i są lepszej jakości, więc ostatecznie służą nam dłużej.

Które firmy stawiają na eko modę?

Od razu nasuwa się kolejne pytanie i dotyczy ono tego, na których markach warto się skupić. Które firmy stawiają na eko modę? Na pierwszy rzut oka można uznać, że wszystkie firmy, które chcą odnieść sukces, stawiają na ekologiczne rozwiązania. Jednak praktyka pokazuje, że to wcale nie stanowi reguły. Tym samym możemy być pewni, że na rynku nadal będą działać różne firmy.  Niektóre z nich zapewnią nam dostęp do fajnych i zarazem eco ubrań, które będą przy okazji bezpieczne dla naszego zdrowia i natury. Inne nadal będą sprzedawały produkty, które zapewniają im zyski. Jednak wystarczy sprawdzić trochę opinii o poszczególnych markach, czy nawet ich ofertę, by ustalić, gdzie eko moda rządzi.

Pozostałe

Share This